A kategorija - Motocikla tiesības | Autoskola Forwards

A kategorija

A kategorijas nokārtošana dos Tev motocikla tiesības un iespēju braukt ar jebkuru motociklu – Latvijā vai ārzemēs. Mācības vari uzsākt no 22, bet CSDD eksāmenus kārtot no 24 gadiem.  Piesakies A kategorijas apmācībai vēl šodien un jau pavisam drīz varēsi traukties pa ceļu kā vējš.

Pieteikties autoskolā

Kā iegūt motocikla tiesības (A kategorija)

Motocikli tehniski atšķiras pēc motora darba tilpuma un maksimālā ātruma. Mazākas jaudas motocikli, mopēdi un motorolleri ir iedalīti atsevišķās kategorijās (A1, A2 un AM) un to vadīšanu var uzsākt jau 14 – 18 gadu vecumā. Esi atbilstošā vecumā un vēlies uzreiz iegūt pilna spektra motocikla vadītāja apliecību? A kategorija būs pareizā izvēle. Ar vienu kursu iegūsi tiesības vadīt visus močus. Neatliec uz rītu to, kas jāizdara šodien.

A kategorijas moto kursos apgūsi šādas prasmes:

 • Teorētiskā apmācība motobraucējiem – 15 akadēmiskās stundas (katra 45. min.) – internetā vai klātienē (3 nodarbības).
 • Braukšana kopā ar instruktoru (vismaz 10 akadēmiskās stundas).
 • Pirmās palīdzības kursi (autoskola organizē, derīguma termiņš 5 gadi) un jāsaņem medicīniskā izziņa (pie ģimenes ārsta vai ārstu komisijā).
 • Nokārtosi skolas eksāmenus (teorijas un braukšanas).
 • Nokārtosi CSDD A kategorijas teorijas un braukšanas eksāmenus (jāatbild uz 30 jautājumiem, jāizpilda figūras un jābrauc satiksmē.)

Kad viss izdarīts, atliek CSDD nofotografēties, samaksāt valsts nodevu un saņemsi savas jaunās motocikla tiesības.

Svarīgi: A kategorijas braukšanas eksāmenus var kārtot tikai laika posmā no 1. aprīļa līdz 1. oktobrim. Savukārt teoriju var kārtot jebkurā laikā.


A1 kategorija

A1 kategorija jeb mazo motociklu vadītāja apliecību var iegūt jau no 16 gadu vecuma. Šajā kategorijā ietilpst divriteņu transportlīdzekļi ar šādiem parametriem:

 • Motora tilpums (līdz 125 cm3).
 • Jauda (līdz 11 kW).
 • Maksimālais ātrums (līdz 90 km/h).
 • Jaudas attiecība pret svaru nepārsniedz 0,1 kW/kg.

Kursa ietvaros audzēkņi apgūst teoriju un braukšanu kopā ar kvalificētu instruktoru. Lai iegūtu tiesības ir jānokārto CSDD teorijas (jāatbild uz 30 jautājumiem) un praktiskais braukšanas eksāmens (figūras un braukšana ceļu satiksmē).

Teorētiski CSDD pat ļauj A1 kategoriju apgūt pašmācības ceļā, t.i. teoriju internetā un braukšanu saviem spēkiem. Uztverot šo pasākumu atbildīgi, mēs tomēr ieteiktu vismaz braukšanu papraktizēt kopā ar kvalificētu instruktoru.

Ja Tev jau ir A2 vai B kategorijas (vieglais auto) tiesības, vari droši braukt ar A1 kategorijas motocikliem. Nekādi papildus eksāmeni nav jākārto.


A2 kategorija

A2 kategorijā kārtot eksāmenu vari jau no 18 gadu vecuma. Šīs kategorijas motocikli ir nedaudz jaudīgāki un atbilst šādiem parametriem:

 • Motora tilpums (līdz 395 cm3).
 • Motora jauda (līdz 35 kW).
 • Jaudas attiecība pret svaru nepārsniedz 0,2 kW/kg.

Lai iegūtu A2 kategorijas tiesības ir jāpabeidz apmācība autoskolā, kas ietver 3 teorijas nodarbības (kopā 15 akadēmiskās stundas) un vismaz 5 praktiskās nodarbības (10 akadēmiskās stundas) kopā ar instruktoru.

Kad prasmes apgūtas pienācīgā līmenī, jādodas uz CSDD kārtot teorijas un braukšanas eksāmens. Teorijas pārbaudījumā būs jāatbild uz 30 jautājumiem, bet praktiskajā daļā eksaminētājs pārbaudīs kā māki izbraukt figūras un pārvietoties pa Rīgas ielām.

Svarīgi: A2 kategorijas tiesības + 2 gadu stāžs motocikla vadīšanā dod tiesības (bez papildus apmācības autoskolā) kārtot CSDD eksāmenus pilnā A kategorijā! Šis ir ļoti noderīgi jauniešiem, kas vēlas pēc iespējas ātrāk braukt ar jaudīgiem motocikliem.


AM kategorija

AM kategorija ir vismazjaudīgākā un tajā tiesības var iegūt jau no 14 gadu vecuma. Šajā kategorijā ietilpst motorolleri un mopēdi, t.sk. tricikli kas atbilst šādiem tehniskajiem parametriem:

 • Motora tilpums līdz 50 cm3.
 • Motora jauda līdz 4 kW.
 • Maksimālais ātrums līdz 45 km/h.

Vairumā gadījumu mācīties AM kategorijas transportlīdzekļu vadīšanu izvēlas jaunieši, kuriem vēl nav iespēja kārtot augstākas klases transportlīdzekļa tiesības. Lai iegūtu tiesības AM kategorijā CSDD būs jānokārto teorijas un praktiskās braukšanas eksāmens.

Autoskolā mēs iesakām uzreiz kārtot A kategorijas tiesības, bet ja gadi neļauj tad vismaz A2 kategoriju. Protams, ja atnāks jaunietis, kam vēl nav šāda iespēja, palīdzēsim nokārtot arī AM kategoriju.


A kategorijas cenas

Motociklu tiesību kārtošanas izmaksas var nedaudz atšķirties katrā konkrētā brīdī atkarībā no tā vai mūsu autoskolā ir spēkā kāda akcija, bet samērā bieži izmaksas ir šādas:

 • Dokumentu noformēšana – 30 EUR
 • Teorētiskā apmācība – 20 EUR (50% atlaide)
 • Pirmās medicīniskās palīdzības kursi – 50 EUR
 • Braukšanas nodarbība (1 ak.st. – 22 EUR, min. 10 stundas) – 220 EUR
 • Apmācības laukums (20 min. – 2 EUR)
 • Medicīniskā izziņa – 35 EUR (ja nepieciešama)
 • Teorētiskais eksāmens CSDD – 12,63 EUR
 • Braukšanas eksāmens CSDD – 50,04 EUR
 • Vadītāja apliecības izsniegšana – 22,05 EUR
  Kopā – 441,72 EUR

Ņemiet vērā: Precīzas A kategorijas cenas katrā konkrētā gadījumā izmaksas var atšķirties. Tās noteiks braukšanas nodarbību skaits, vai skolas un CSDD eksāmenus nokārtosi ar pirmo reizi (par atkārtotu eksāmenu jāmaksā), vajadzīgām izziņām un autoskolas akcijām konkrētā brīdī.


Biežāk uzdotie jautājumi

Kas ir A kategorija?

A kategorijā ietilpst visi motocikli. Pēc motocikla motora jaudas šajā kategorijā var izdalīt zemākas klases (AM, A1, A2) transportlīdzekļus. Kārtojot eksāmenu A kategorijā automātiski iegūsi iespēju vadīt arī visu zemāko klašu motociklus. Ja ir vēlme pēc iespējas ātrāk braukt ar moto, bet vēl nav 24 gadi, jāizvēlas kāda no zemākām klasēm (skat. iepriekš).

Vai A kategorijas CSDD eksāmenā man ir jāvelk motociklista apģērbs?

Jā! Ierodoties uz eksāmenu ir jābūt uzvilktam speciālam motocikla vadītāja ekipējumam – cimdi, jaka, bikses, zābaki, ķivere. Bez šī ekipējuma kārtot eksāmenu nevar un iemaksātā nauda netiek atgriezta.

Vai man jābūt B kategorijas tiesībām, lai kārtotu A kategoriju?

Nē, A kategorijas tiesības var iegūt arī kā pirmo vadītāja kvalifikāciju. Ja Tev jau ir B kategorija, tad bez papildus eksāmenu kārtošanas vari braukt ar A1 kategorijas motociklu vai motorolleri.

Kā notiek teorijas apmācība?

A kategorijas kursā teorijas kurss primāri tiek apgūts tiešsaistē speciālā mācību vidē. Kursantiem ir iespēja klausīties, atbildēt uz jautājumiem un piedalīties diskusijās ar pasniedzēju. Arī CSDD teorētiskais eksāmens ir jākārto datorā.

Kā notiek A kategorijas eksāmenu kārtošana CSDD?

CSDD eksāmeni šajā kategorijā sastāv no 2 daļām – teorija un braukšana. Teorētiskajā eksāmenā Tev būs jāatbild uz 30 jautājumiem un ir pieļaujamas 3 kļūdas. Braukšanas eksāmenā būs jāizpilda figūras, kā arī jābrauc pa Rīgas ielām. CSDD ir vairāki standarta maršruti un tos pēc nejaušības principa izvēlas dators.

Kā reģistrēties autoskolā?

Reģistrēties apmācībai A kategorijā vari internetā vai klātienē mūsu birojā. Ērtāk to, protams, ir izdarīt internetā, tepat mūsu mājaslapā.  Pieejamās grupas un to norises laikus vari redzēt sadaļā Grafiks. Ja ir kādi jautājumi, droši raksti vai zvani. Tavas motocikla tiesības, iespējams, ir daudz tuvāk nekā šķiet.

Pieteikties autoskolā