B kategorija - Autovadītāju kursi | Autoskola Forwards

B kategorija

Apmācību B kategorijā katru gadu pabeidz vairāki tūkstoši autovadītāju. Tas nav viegli, taču arī Tu vari būt viens no viņiem. Mēs palīdzēsim. Mācīties var sākt jau no 16 gadiem, bet kārtot eksāmenus CSDD no 18 gadu vecuma.

B kategorijas kursi

Autovadītāja kursi sastāv no teorijas, braukšanas kopā ar instruktoru un pirmās palīdzības apgūšanas. Kad viss apgūts, jākārto eksāmeni un tiesības būs rokā.

Pēc auto kursu beigām iegūsi tiesības vadīt B kategorijas automašīnu, kas atbilst šādiem nosacījumiem:

 • mehānisks transportlīdzeklis ar pilnu masu līdz 3500 kg.
 • Pasažieru vietu skaits transportlīdzeklī nepārsniedz 8.
 • Auto drīkstēsi pieāķēt arī piekabi, taču jāievēro, lai transportlīdzekļa un piekabes kopējā masa nepārsniedz 4250 kg.

Papildus varēsi pārvietoties ar šādiem transportlīdzekļiem: AM kategorijas mopēdu, motorolleru (līdz 125 cm3) un A1 kategorijas motociklu, triciklu, kā arī B1 kategorijas triciklu un kvadriciklu.

Lai uzsāktu apmācību autoskolā B kategorijā, aizpildi pieteikumu internetā vai sazinies ar mums un ieskaitīsim Tevi tuvākajā mācību grupā.

Ja ir kādi jautājumi, izrunāsim tos klātienē, pa telefonu vai e-pastā. Turpinājumā noskaidrosim plašāk kā noris vieglo auto kursi, CSDD eksāmeni, kādas ir izmaksas un gūsim atbildes uz citiem, jaunajiem kursantiem aktuāliem jautājumiem.

Kādēļ izvēlēties mūsu autoskolu?

Autoskolai Forwards ir daudzu gadu pieredze un pozitīva, personīga attieksme pret katru klientu.

Mēs lepojamies, ka mācam kursantus ne tikai eksāmenam, bet dzīvei. Rezultātā mūsu autoskolas beidzēji kļūst par braukšanas lietpratējiem.

Apmācības process

Lai uzsāktu mācīties autoskolā ir jāizvēlas apmācību grupa un jāparaksta līgums. Pirms pirmās nodarbības autoskola reģistrēs Tevi apmācību grupā un CSDD datu bāzē. Pats apmācību process sastāv no vairākiem posmiem:

 1. ·         Ceļu satiksmes noteikumu un B kategorijas teorijas apmācība tiešsaistē vai klātienē;
 2. ·         Braukšanas apmācība;
 3. ·         Pirmās palīdzības apgūšana (autoskolā vai citur – 15 akadēmiskās stundas);
 4. ·         Skolas un CSDD teorijas un braukšanas eksāmenu kārtošana.

Papildus tam būs jāiziet arī obligātā veselības pārbaude (pie ģimenes ārsta vai medicīnas iestādē). Informācija par pārbaudes veikšanu tiek nosūtīta uz CSDD un ir nepieciešama, lai saņemtu mācību atļauju jeb baltās tiesības. (Ja iepriekš jau esi ieguvis mopēda vadītāja apliecību, tā kalpos kā mācību atļaujas aizvietotājs.)

Pieteikties autoskolā

Teorijas apmācība

Teorijas nodarbību laikā apgūsi dažādas prasmes un teorētiskās zināšanas, t.sk. Ceļu satiksmes noteikumus, iemācīsies atpazīt ceļa zīmes un apzīmējumus. Tāpat iemācīsies rakstītos un nerakstītos likumus, kas regulē transportlīdzekļu pārvietošanos pa autoceļiem, piemēram, labās rokas likumu. Liela uzmanība tiks veltīta krustojumu un dažādu āķīgo situāciju uz ceļa izvērtēšanai.

Autovadītāja kursos, t.sk. B kategorijā teorijas apmācība ir sakārtota vairākos moduļos. Lai varētu kārtot eksāmenu ir jāapmeklē visi moduļi. Ja gadās kādu nodarbību izlaist, to var mēģināt noklausīties pie kādas citas grupas.

 • Kopējais teorētiskās apmācības kurss ilgst 11 nodarbības. Kavēt drīkst ne ilgāk par 15 minūtēm un apmeklējums tiek fiksēts elektroniskā žurnālā.
 • Teorijas kursa ietvaros autoskola arī nodrošina iespēju apmeklēt pirmās palīdzības kursus, kas ir obligāts priekšnoteikums, lai pabeigtu mācības.
 • Pēc teorijas nodarbību noklausīšanās kārtosi skolas teorijas eksāmenu (elektroniski), bet pēc tam līdzīgs pārbaudījums par teorētiskajām zināšanām būs arī CSDD. Eksāmenā ir jautājumi par ceļu satiksmes noteikumiem, drošu braukšanu un pirmo palīdzību.

Pieredze liecina – ja rūpīgi klausīsies lekcijās un mājās trenēsies uzdevumus (grāmatā vai internetā), nokārtot eksāmenu nebūs problēmas.

 

 

 

Kursu praktiskā daļa – braukšanas nodarbības kopā ar instruktoru

Vieglā auto vadītāja apliecības iegūšanai kopā ar instruktoru ir jānobrauc vismaz 20 akadēmiskās stundas (katra 45 min.). Apmācības procesā kursanti, lielākoties, izvēlas katrā nodarbībā braukt 2 akadēmiskās stundas, t.i. 90 minūtes.

 • Autoskola nodrošina plašu profesionālu braukšanas instruktoru izvēli, turklāt kursanti drīkst arī jebkurā laikā nomainīt instruktoru. (Pirms uzsākt braukšanas apmācību, kursantam CSDD ir jāizņem mācību atļauja jeb baltās tiesības.)
 • Sākotnējā apmācība notiek auto apmācības laukumā, kur tiek apgūta auto iedarbināšana, braukšanas uzsākšana, auto vadība un figūras (stāvvieta paralēli braukšanas virzienam, gabarītvārti, estakāde, apgriešanās braukšanai pretējā virzienā).
 • Kad instruktors ir pārliecinājies uzsākam braukšanu ceļu satiksmē – sākotnēji mierīgākās vietās, vēlāk jau kopā ar citiem satiksmes dalībniekiem Krasta ielā, Pārdaugavā vai Rīgas centrā. Apmācības procesā pievēršam īpašu uzmanību grūtākajām vietām, kur var nākties braukt arī CSDD braukšanas eksāmenā.

Piedāvājam arī mācīties braukt tikai ar automātisko pārnesumu kārbu. Tas ir vieglāk, taču, nokārtojot B kategorijas vadītāja eksāmenu, tiesībās būs norādīts 78. ierobežojumu kods, kas liedz vadīt ar manuālo ātrumkārbu aprīkotu auto.

Tiklīdz izbrauktas minimālās 20 stundas un instruktors ir pārliecināts, ka spēsi nokārtot braukšanas eksāmenu, varēsi doties kārtot eksāmenu CSDD.

Cik izmaksā B kategorijas tiesību iegūšana?

B kategorijas vadītāju apliecības izmaksas veido maksājumi, ko veiksi autoskolā par mācību procesa nodrošināšanu un maksājumi, ko veiksi CSDD (apliecības, eksāmeni). Vislētāk tiesības iegūst kursanti, kas ļoti ātri un sekmīgi apgūst braukšanu ceļu satiksmē un iztiek ar minimālo braukšanas nodarbību skaitu.

Lai iegūtu vadītāja apliecību ir jārēķinās ar šādām izmaksām:

 • Dokumentu noformēšana (līgums, reģistrācija grupā un CSDD, apmācību karte) – 30 EUR;
 • Teorētiskā apmācība – 45 EUR;
 • Pirmās palīdzības kursi – 50 EUR;
 • Medicīniskā komisija – 35 EUR;
 • Braukšanas mācību atļauja – 6,16 EUR;
 • Braukšana ar instruktoru – no 30 EUR par 2 nodarbībām (Katra 45 minūtes, min. 20 braukšanas nodarbības.)
 • Skolas braukšanas eksāmens – 30 EUR;
 • Skolas teorijas eksāmens – 0 EUR (atkārtots 10 EUR);
 • CSDD teorijas eksāmens – 12,63 EUR
 • CSDD vadīšanas eksāmens – 38,52 EUR
 • Tiesību izsniegšana – 22,05 EUR

Minimālās kopējās izmaksas (šajā piemērā), lai iegūtu B kategorijas vadītāja apliecību569,36 EUR (ja nav spēkā īpašs piedāvājums).

Pārskatā augstāk varam redzēt, ka braukšanas nodarbības ir visdārgākā izmaksu pozīcija un tai ir jāparedz vismaz 300 EUR (maksa par braukšanu atšķiras arī starp instruktoriem). Jāņem arī vērā, ka daudziem kursantiem ir nepieciešamas papildus nodarbības.

Ik pa laikam autoskola organizē arī akcijas, kuru ietvaros tiek dota īpaša atlaide teorijas apguvei. Ja vēlaties pirmie iegūt informāciju par šādu iespēju, pieseko mūsu FB lapai.

Biežāk uzdotie jautājumi

1. Cik ātri var iegūt vadītāja apliecību?

Iegūt vieglā auto vadīšanas tiesības maksimāli ātri vēlas visi kursanti. Tas, cik ātri tas izdosies ir atkarīgs no spējas apgūt teorētiskās zināšanas un braukšanas prasmēm pilsētas satiksmē.

Uzsākt braukšanu kopā ar instruktoru drīkst pēc 4 teorijas nodarbības, tiklīdz izņemta mācību atļauja. Lai tiktu uz CSDD eksāmenu ir jānobrauc vismaz 20 akadēmiskās stundas (1 dienā maks. 2 stundas). Tādējādi īpaši steidzīgi un talantīgi kursanti var cerēt iegūt vadītāja apliecību mazāk kā 2 mēnešu laikā. Praksē vairumam audzēkņu ir vajadzīgs ilgāks sagatavošanās laiks.

2. Vai obligāti jākārto skolas eksāmeni?

Jā, saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 358 “Noteikumi par transportlīdzekļu vadītāju apmācību un transportlīdzekļu vadītāju apmācības programmām” autoskolai ir oblgāti jāpārbauda kursantu teorētiskās zināšanas un praktiskās braukšanas prasmes. Informācija par pārbaudījumu nokārtošanu ir jāievada speciālā elektroniskā reģistrā.

3. Kā notiek braukšanas un teorijas eksāmeni CSDD?

Pēc B kategorijas teorijas eksāmena nokārtošanas autoskolā varēsi doties kārtot eksāmenu uz CSDD. Šeit 30 minūšu laikā būs jāatbild uz 30 nejauši izvēlētiem jautājumiem, kas aptvers ceļu satiksmes noteikumus, drošu braukšanu un pirmo palīdzību. Lai sekmīgi nokārtotu eksāmenu drīkst pieļaut ne vairāk kā 3 kļūdas.

Kad tas izdarīts, 1 gada laikā jānokārto arī CSDD braukšanas eksāmens, kas sastāv no trīs posmiem:

 • Zināšanu pārbaude par transportlīdzekli (eļļas līmenis motorā, gaisa spiediens riepās, riteņa maiņas procesa izstāstīšana u.c.) Visi šie jautājumi tiek apskatīti nodarbībās un/vai kopā ar braukšanas instruktoru.
 • Figūras – kases aparāts un vēl vienu papildus, ko nejaušā kārtībā izvēlās dators (“noparkošanās” paralēli braukšanas virzienam, iebraukšana gabarītvārtos, estakāde vai apgriešanās braukšanai pretējā virzienā. Pēdējās divas figūras jāizpilda satiksmē.)
 • Braukšana ceļu satiksmē – vismaz 40 minūtes, no kurām 5 minūtes autovadītājs pats izvēlas maršrutu, lai nokļūtu uz eksāmena pieņēmēja norādīto vietu.

Plašāku informāciju par to kā noris figūru izpilde varat aplūkot CSDD mājaslapā.

4. Vai es varu mācīties autoskolā klātienē vai caur internetu?

Apgūt teorētiskās zināšanas autoskolā attālināti izvēlās lielākā daļa kursantu. Pirmās palīdzības kursi un braukšanas prasmes, protams, ir jāapgūst klātienē. Vienlaikus kursantiem ir iespēja arī pieteikties teorētisko zināšanu apguvei klātienē. Aktuālo nodarbību grafiku meklē šeit.

5. Cik pasažierus varēšu vest ar B kategorijas tiesībām?

Likums paredz, ka B kategorijā pasažieru skaits nedrīkst pārsniegt 8. Tas nozīmē, ka, iegūstot vadītāja apliecību, varēsi vadīt pat deviņvietīgu busiņu, kurā viena vieta ir atvēlēta šoferim.

6. Kāda ir B kategorijā piekabes pilna masa?

Nokārtojot eksāmenus, iegūsi tiesības ne tikai braukt ar B kategorijas transportlīdzekli, bet arī vilkt piekabi. Cik smagu? Atbilde ir mazliet sarežģīta. Pirmkārt, piekabi ar pilnu masu drīkstēsi vilkt ar jebkuru vieglo auto. Ja piekabe ir smagāka, stājas spēkā ierobežojums – piekabes un auto pilnā masa nedrīkst pārsniegt 3,5 tonnas. Tiem, kas vēlas ar smagu vieglo auto vilkt smagas piekabes ir papildus jākārto BE kategorijas eksāmens.

7. Vai varu kārtot B kategoriju tikai “uz automātu”?

Jā, autoskola Forwards nodrošina kursantu apmācību arī ar automašīnu, kas aprīkota ar automātisko ātrumkārbu. Izvēloties šādu variantu, jums arī CSDD eksāmenā būs jākārto braukšanas eksāmens ar automātisko pārnesumkārbu. Pēc eksāmenu nokārtošanas saņemsiet vadītāja apliecību ar 78. ierobežojuma kodu. Ja vēlāk gribēsiet iegūt B kategorijas vadītāja apliecību bez šāda ierobežojuma, būs jākārto atkārtots braukšanas eksāmens, bet autoskolā vēlreiz nebūs jāiet.

Pieteikties autoskolā