fbpx

B kategorija

Ik gadu tūkstošiem kursantu Latvijā pabeidz autoskolu un saņem B kategorijas vadītāja apliecību. Tas nav viegli, taču arī Tu vari būt viens no viņiem. Mēs palīdzēsim. Sākt mācīties var jau no 16 gadiem, bet kārtot eksāmenus CSDD no 18 gadu vecuma.

Kas ir B kategorija?

Katrā vadītāja apliecībā ir norādīts, kādas kategorijas transportlīdzekli tās īpašniekam ir atļauts vadīt. B kategorija ļauj vadīt vieglo auto, kas atbilst šādiem kritērijiem:

 • Mehānisks transportlīdzeklis ar pilnu masu līdz 3500 kg.
 • Pasažieru vietu skaits līdz 8.
 • Auto drīkst pieāķēt arī piekabi, taču jāievēro, lai transportlīdzekļa un piekabes kopējā masa nepārsniedz 4250 kg.

Papildus tam B kategorijas apliecība dod tiesības pārvietoties ar šādiem transportlīdzekļiem: AM kategorijas mopēdu, motorolleru (līdz 125 cm3) un A1 kategorijas motociklu, triciklu, kā arī B1 kategorijas triciklu un kvadriciklu.

Kā izvēlēties autoskolu?

Latvijā darbojas vairāk kā 200 autoskolas un izvēlēties nav vienkārši. Katrai no tām ir savi teorijas un braukšanas apmācības instruktori. Lai pieņemtu lēmumu iesakām iepazīties ar atsauksmēm (draugi, paziņas, internetā) un aprunāties (klātienē vai pa telefonu).

Mēs lepojamies, ka mācam kursantus ne tikai eksāmenam, bet dzīvei. Rezultātā mūsu autoskolas beidzēji kļūst par braukšanas lietpratējiem.

Kā notiek apmācības?

Lai uzsāktu mācīties autoskolā ir jāizvēlas apmācību grupa un jāparaksta līgums. Pirms pirmās nodarbības autoskola reģistrēs Tevi apmācību grupā un CSDD datu bāzē. Pats apmācību process sastāv no vairākiem posmiem:

·         Ceļu satiksmes noteikumu un B kategorijas teorijas apmācība tiešsaistē vai klātienē;

·         Braukšanas apmācība;

·         Pirmās palīdzības apgūšana (autoskolā vai citur – 15 akadēmiskās stundas);

·         Skolas un CSDD teorijas un braukšanas eksāmenu kārtošana.

Papildus tam būs jāiziet arī obligātā veselības pārbaude (pie ģimenes ārsta vai medicīnas iestādē). Informācija par pārbaudes veikšanu tiek nosūtīta uz CSDD un ir nepieciešama, lai saņemtu mācību atļauju jeb baltās tiesības. (Ja iepriekš jau esi ieguvis mopēda vadītāja apliecību, tā kalpos kā mācību atļaujas aizvietotājs.)

Pieteikties autoskolā

B kategorijas teorijas kursi

Teorijas nodarbību laikā apgūsi Ceļu satiksmes noteikumus, iemācīsies atpazīt ceļa zīmes un apzīmējumus. Tāpat iemācīsies rakstītos un nerakstītos likumus, kas regulē transportlīdzekļu pārvietošanos pa autoceļiem, piemēram, labās rokas likumu. Liela uzmanība tiks veltīta krustojumu un dažādu āķīgo situāciju uz ceļa izvērtēšanai.

B kategorijas teorijas apmācība ir sakārtota vairākos moduļos un, lai varētu kārtot eksāmenu ir jāapmeklē visi. Ja gadās kādu nodarbību izlaist, to var mēģināt noklausīties pie kādas citas grupas.

Kopējais teorētiskās apmācības kursa garums ir 11 nodarbības. Kavēt drīkst ne ilgāk par 15 minūtēm un apmeklējums tiek fiksēts elektroniskā žurnālā.

Teorijas kursa ietvaros autoskola arī nodrošina iespēju apmeklēt pirmās palīdzības kursus, kas ir obligāts priekšnoteikums, lai pabeigtu mācības.

Pēc teorijas nodarbību noklausīšanās ir jākārto skolas teorijas eksāmens (elektroniski), bet pēc tam līdzīgs eksāmens arī CSDD. Eksāmenā ir jautājumi par ceļu satiksmes noteikumiem, drošu braukšanu un pirmo palīdzību.

Pieredze liecina – ja rūpīgi klausīsies lekcijās un mājās trenēsies uzdevumus (grāmatā vai internetā), nokārtot eksāmenu nebūs problēmas.

Braukšanas apmācība

Vieglā auto vadītāja apliecības iegūšanai kopā ar instruktoru ir jānobrauc vismaz 20 akadēmiskās stundas (katra 45 min.). Apmācības procesā kursanti, lielākoties, izvēlas katrā nodarbībā braukt 2 akadēmiskās stundas, t.i. 90 minūtes.

Autoskola nodrošina plašu profesionālu braukšanas instruktoru izvēli, turklāt kursanti drīkst arī jebkurā laikā nomainīt instruktoru. (Pirms uzsākt braukšanas apmācību, kursantam CSDD ir jāizņem mācību atļauja jeb baltās tiesības.)

Sākotnējā apmācība notiek auto apmācības laukumā, kur tiek apgūta auto iedarbināšana, braukšanas uzsākšana, auto vadība un figūras (stāvvieta paralēli braukšanas virzienam, gabarītvārti, estakāde, apgriešanās braukšanai pretējā virzienā).

Kad instruktors ir pārliecinājies uzsākam braukšanu ceļu satiksmē – sākotnēji mierīgākās vietās, vēlāk jau kopā ar visiem Krasta ielā, Pārdaugavā vai jebkur citur. Apmācības procesā pievēršam īpašu uzmanību grūtākajām vietām, kur var nākties braukt arī CSDD braukšanas eksāmenā.

Piedāvājam arī mācīties braukt tikai ar automātisko pārnesumu kārbu. Tas ir vieglāk, taču, nokārtojot B kategorijas vadītāja eksāmenu, tiesībās būs norādīts 78. ierobežojumu kods, kas liedz vadīt ar manuālo ātrumkārbu aprīkotu auto.

Tiklīdz izbrauktas minimālās 20 stundas un instruktors ir pārliecināts, ka spēsi nokārtot braukšanas eksāmenu, varēsi doties kārtot eksāmenu CSDD.

Cik maksā vadītāja apliecība un autokursi?

B kategorijas vadītāju apliecības izmaksas veido maksājumi, ko veiksi autoskolā par mācību procesa nodrošināšanu un maksājumi, ko veiksi CSDD (apliecības, eksāmeni). Vislētāk tiesības iegūst kursanti, kas ļoti ātri un sekmīgi apgūst braukšanu ceļu satiksmē un iztiek ar minimālo braukšanas nodarbību skaitu.

Lai iegūtu B kategorijas tiesības ir jārēķinās ar šādām izmaksām:

 • Dokumentu noformēšana (līgums, reģistrācija grupā un CSDD, apmācību karte) – 30 EUR;
 • Teorētiskā apmācība – 45 EUR;
 • Pirmās palīdzības kursi – 50 EUR;
 • Medicīniskā komisija – 35 EUR;
 • Braukšanas mācību atļauja – 6,16 EUR;
 • Braukšana ar instruktoru – no 30 EUR par 2 nodarbībām (Katra 45 minūtes, min. 20 braukšanas nodarbības.)
 • Skolas braukšanas eksāmens – 30 EUR;
 • Skolas teorijas eksāmens – 0 EUR (atkārtots 10 EUR);
 • CSDD teorijas eksāmens – 12,63 EUR
 • CSDD vadīšanas eksāmens – 38,52 EUR
 • Tiesību izsniegšana – 22,05 EUR

Minimālās kopējās izmaksas, lai iegūtu B kategorijas vadītāja apliecību569,36 EUR.

Pārskatā augstāk varam redzēt, ka braukšanas nodarbības ir visdārgākā izmaksu pozīcija un tai ir jāparedz vismaz 300 EUR (maksa par braukšanu atšķiras arī starp instruktoriem). Jāņem arī vērā, ka daudziem kursantiem ir nepieciešamas papildus nodarbības.

Ik pa laikam autoskola organizē arī īpašas akcijas, kuru ietvaros tiek dota īpaša atlaide teorijas apguvei. Ja vēlaties pirmie iegūt informāciju par šādu iespēju, sekojiet mūsu FB lapai.

Kā notiek braukšanas un teorijas eksāmeni CSDD?

Pēc B kategorijas teorijas eksāmena nokārtošanas autoskolā varēsi doties kārtot eksāmenu uz CSDD. Šeit 30 minūšu laikā būs jāatbild uz 30 nejauši izvēlētiem jautājumiem, kas aptvers ceļu satiksmes noteikumus, drošu braukšanu un pirmo palīdzību. Lai sekmīgi nokārtotu eksāmenu drīkst pieļaut ne vairāk kā 3 kļūdas.

Kad tas izdarīts, 1 gada laikā jānokārto arī CSDD braukšanas eksāmens, kas sastāv no trīs posmiem:

 • Zināšanu pārbaude par transportlīdzekli (eļļas līmenis motorā, gaisa spiediens riepās, riteņa maiņas procesa izstāstīšana u.c.) Visi šie jautājumi tiek apskatīti nodarbībās un/vai kopā ar braukšanas instruktoru.
 • Figūras – kases aparāts un vēl vienu papildus, ko nejaušā kārtībā izvēlās dators (“noparkošanās” paralēli braukšanas virzienam, iebraukšana gabarītvārtos, estakāde vai apgriešanās braukšanai pretējā virzienā. Pēdējās divas figūras jāizpilda satiksmē.)
 • Braukšana ceļu satiksmē – vismaz 40 minūtes, no kurām 5 minūtes autovadītājs pats izvēlas maršrutu, lai nokļūtu uz eksāmena pieņēmēja norādīto vietu.

Plašāku informāciju par to kā noris figūru izpilde varat aplūkot CSDD mājaslapā.

B kategorijas tiesību iegūšana maksimāli ātri

Pēc reģistrācijas autoskolā un ieskaitīšanas mācību grupā sāksies teorētiskās apmācības, kuru laikā apgūsi ceļu satiksmes noteikumus, drošas braukšanas teoriju un pirmo palīdzību. Lai mācības ritētu pēc aizķeršanās seko katrai nodarbībai un pildi testus un un uzdotos uzdevumus.

Lai iegūtu b kategorijas tiesības pēc iespējas ātrāk ir ieteicams savlaicīgi izvēlēties braukšanas instruktoru un sastādīt braukšanas stundu plānu. Savlaicīga rīcība ļaus trenēties auto vadīšanā tieši tajās dienās un laikos, kad vēlies. Atliekot izvēli uz pēdējo brīdi, var gadīties, ka kāds cits auto kursu students jau būs pierakstījies un nāksies gaidīt citu dienu.

Braukšanas apmācībā vēlams nelikt lielas pauzes starp nodarbībām. Ideālā gadījumā kopā ar instruktoru vajadzētu braukt vairākas reizes nedēļā. Tas nodrošina, ka iegūtās prasmes netiek aizmirstas un katrā nākamajā nodarbībā auto vadīšana kļūst aizvien vieglāka. Jā, tas prasa laiku un var B kategorijas vadītāja apliecības iegūšana var likties tāls mērķis, taču lielākā daļa, kas uzsāk auto kursus, ja vien ir motivācija tos arī pabeidz. Lai iegūtu tiesības vadīt vieglo auto maksimāli ātri ir jāsaņemas un vairākus mēnešus kārtīgi jāpastrādā. To var izdarīt un arī Tev izdosies.

Pieteikties autoskolā