Baltās tiesības - Braukšanas mācību atļauja (Saņem) | Forwards.lv

Baltās tiesības

Esi apņēmies iegūt vadītāja apliecību? Mācību atļauja jeb baltās tiesības ir pirmais solis, lai likumīgi sāktu mācīties braukt ar vieglo auto (B kategorija) vai kādas citas kategorijas transportlīdzekli. Turpinājumā noskaidrosim kā un kur iegūt CSDD mācību atļauju, kā arī cik tas maksā.

Kur var izņemt baltās tiesības? Saņemšanas process.

 • Mācību braukšanas atļauju vari saņemt jebkurā CSDD filiālē.
 • CSDD atļauja ir nepieciešama arī situācijās, kad trenējies braukt ar draugiem vai radiem un to drīkst izmantot tikai braukšanai Latvijas teritorijā.
 • Derīguma termiņš – 3 gadi. Ja šajā termiņā nepaspēsi iegūt vadītāja apliecību, varēsi izņemt jaunu mācību atļauju.

Nepieciešamie dokumenti:

 • Personu apliecinošs dokuments: pase, ID karte vai vadītāja apliecība;
 • Medicīniskā izziņa (veselības pārbaude) – var saņemt pie ģimenes ārsta vai ārstu komisijā. Ja nezini, kur kārtot, sazinies ar mums.
 • Foto (fotogrāfēšana notiks uz vietas).

Ja iepriekšējā mācību atļauja ir nozagta un tai nebija beidzies derīguma termiņš, būs vajadzīga arī izziņa no policijas.

 

Balto tiesību paraugs.

Braukšanas mācību atļaujas ierobežojumi

Cik maksā baltās tiesības?

Ierodoties CSDD, lai saņemtu baltās tiesības būs jāmaksā 6,16 EUR (2022. gadā). Ja gadīsies mācību tiesības nozaudēt par jaunas atļaujas izsniegšanu būs jāmaksā precīzi 2 reizes vairāk – 12, 32 EUR.

Vecuma ierobežojumi. No cik gadiem var iegūt baltās tiesības?

Mums ir pierasts, ka autovadītāja tiesības cilvēki kārto no 18 gadu vecuma, taču ir daudzi transportlīdzekļa veidi, kurus var mācīties braukt jau krietni agrāk.

Vecuma ierobežojumi CSDD mācību atļaujas iegūšanai:

 • 12 gadi – AM kategorija (mopēds);
 • 14 gadi – A1 un B1 kategorija (motocikls līdz 125 cm3 ar motora jaudu līdz 11 kW, tricikls līdz 15 kW un kvadracikls);
 • 16 gadi – A2, B un C1 kategorija (motocikls ar motora jaudu līdz 15 kW, vieglais auto ar pilnu masu līdz 3500 kg un līdz 8 sēdvietām (B), kā arī vieglais auto ar pilnu masu līdz 7500 kg (C1);
 • 22 gadi – A kategorija (motocikls un tricikls ar motora jaudu virs 15 kW).

Ja tev jau ir iegūtas AM kategorijas vadītāja apliecība, vari sākt mācīties braukt ar A1, A2, A, B1, B vai C1 kategorijas transportlīdzekli papildus nekārtojot baltās tiesības.

Vai braukšanas mācību atļauja dod tiesības braukt vienam pašam?

Mācību atļaujas iegūšana nenozīmē, ka vari braukt ar minētās kategorijas transportlīdzekli patstāvīgi. Baltās tiesības dod iespēju mācīties braukt kvalificēta braukšanas instruktora uzraudzībā.

Sākotnēji mācību braukšanai ir jānotiek norobežotos laukumos, bet, apgūstot pamatprasmes, var sākt trenēties uz koplietošanas ceļiem.

Vai varu mācīties braukt ārpus autoskolas?

Saskaņā ar Ceļu satiksmes likumu balto tiesību īpašnieki var mācīties braukt arī pie attiecīgas kategorijas (tikai AM, A1, A2, A, B1, B, BE) transportlīdzekļa vadītājiem ar vismaz 3 gadu stāžu, bet ir viens liels BET. Prakse rāda, ka pašā sākumā ir ļoti ieteicams braukšanas pamatprasmes apgūt pie instruktora, nevis draugiem vai radiem.

Pareizi ielikti pamati ļauj vēlāk būtiski saīsināt apmācības laiku. Kad tas izdarīts, varat papildus praktizēties arī jebkur citur. Ja šī sakarība netiek ievērota, vēlāk var nākties labot jau iemācītas paviršības un kļūdas (neskatīšanās spoguļos, galvas nepagriešana u.c.), bet tas ir sarežģītāk nekā mācīt no jauna.

Papildus tam jāņem vērā, ka, lai iegūtu, piemēram, B kategorijas tiesības ir obligāti jāiziet instruktora vismaz 20 nodarbības (katra 45 minūtes). Labāk to ir darīt uzreiz. Tas būs gan finansiāli, gan laika ziņā izdevīgāk.

Ikviena braukšanas nodarbības norise tiek fiksēta apmācību kartē un kursantiem ir tiesības mainīt instruktorus jebkurā laikā.

Secinājumi un ieteikumi

 • Braukšanas mācību atļauja jeb tautas valodā “baltās tiesības” ir dokuments, kas vajadzīgs, lai sāktu mācīties braukt praktiski jebkuras kategorijas transportlīdzekli.
 • Cilvēkiem vecumā no 22 gadiem ir iespēja mācīties vadīt praktiski jebkuras kategorijas transportlīdzekli. Absolūti lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju vēlas iegūt B kategorijas (vieglais auto) vadītāja apliecību un tieši ar šādu motivāciju arī apmeklē autoskolas. Ja esi jaunāks, aplūko informāciju iepriekš, lai noskaidrotu kādas kategorijas transportlīdzekļa vadīšanu vari sākt apgūt. Piemēram, mācīties braukt ar mopēdu ar jau no 12 gadiem.
 • Lai iegūtu pirmās baltās tiesības ir jāiet uz CSDD, līdzi ņemot personu apliecinošu dokumentu un 6,16 EUR (var maksāt ar karti). Iepriekš jāiziet arī medicīniskā komisija (pie ģimenes ārsta vai komisijā).
 • Kad baltās tiesības ir iegūtas, jāizvēlas braukšanas instruktors, kas ieliks pareizus pamatus. Minimālais braukšanas nodarbību skaits, kas jāpavada pie instruktora ir 20 (katra 45 minūtes) un papildus vari trenēties arī citur.
 • Sākotnējā apmācība notiek slēgtos laukumos, pēc tam ceļu satiksmē. Nākamais solis jau ir teorijas un braukšanas eksāmena kārtošana CSDD.

Ja vēl nezini, kur mācīties braukt, nāc pie mums. Kopā mums viss izdosies. Uz tikšanos!