Mūzikas klausīšanās sava auto ir ierasta lieta daudziem transportlīdzekļu vadītājiem Latvijā. Arī, braucot sabiedriskajā transportā, šoferi bieži klausās vietējās radiostacijas, retāk personīgu mūzikas izlasi (autortiesības). Bez mūzikas varam klausīties arī informatīvās pārraides, radio DJ sarunas, podkāstus, audiogrāmatas, intervijas un jebkuru citu audio saturu.
Mēs visi zinām, ka mūzikas vai cita veida audio pārraižu var dot dažādus pozitīvus ieguvumus – a) uzlabot noskaņojumu, b) izklaidēt, c) īsināt laiku. Vienlaikus nepiemērotu skaņas ierakstu atskaņošana var radīt arī gluži pretēju efektu – a) padarīt dusmīgu vai bēdīgu, b) garlaikot, c) iemidzināt un, protams, d) novērst uzmanību.
Vai mūzikas klausīšanās ietekmē reakcijas ātrumu?
Uzmanības novēršana ir viens no galvenajiem pretargumentiem. Ikviens muzikālais skaņdarbs tāpat kā citi ārējie faktori var novērst šofera uzmanību. Šī faktora ietekme ir atkarīga no mūzikas, skaļuma, ritma, gaumes un individuālām īpatnībām (raksturs, atmiņas).
Vieglā transportlīdzekļa vadītāji (B kategorija) ir dominējošā autovadītāju kategorija gan Latvijā, gan ārzemēs. Ja arī jūs esat viens no viņiem, izvēloties automašīnai piemērotu mūziku, centieties sekmēt pozitīvos ieguvumus un mazināt traucējošos. Izvēlieties radiostacijas, kurās mūzika mijās ar radio dīdžeju sarunām vai dažādiem iestarpinājumiem, taču nav pārlieku interesantas piemēram, Star FM. Interesanti raidījumi (LR1) Intensīva iedziļināšanās sarunu tematā līdzīgi kā saruna ar blakussēdētāju var būtiski mazināt uzmanību notikumiem uz ceļa.
Pētījumi liecina, ka, salīdzinot ar vieglu mūziku (pop, klasika), rokmūzikas klausīšanās rada vēlmi braukt agresīvāk. Ja izvēlaties klausīties personīgi atlasītas mūzikas listes tiešsaistē, piemēram, Spotify vai Youtube, dodiet priekšroku skaņdarbiem, kas rada možu garu un pozitīvu noskaņojumu, taču nav pārlieku agresīva.
Piemērotākais mūzikas skaļums
Mūzikas skaļums ir viens no galvenajiem faktoriem, kas jāņem vērā ikvienam autovadītājam. Neatkarīgi no izvēlētās dziesmas vai pārraides, atskaņošanas skaļums nedrīkst traucēt vai padarīt neiespējamu apkārtējās vides signālu dzirdēšanu. Šeit mēs runājam par tādiem signāliem kā – blakus esošo auto, velo, moto vai operatīvā transporta skaņu signāli, kā arī gājēju saucieni.
Šķiet ikviens autovadītājs, kas pārvietojas pa Latvijas autoceļiem būs pamanījis, ka daļa šoferu nedod ceļu vai dod ceļu pārlieku vēlu operatīvajam transportam. Daļai tā var būt ceļu satiksmes notikumu nezināšana, savukārt citi gluži vienkārši klausās mūziku pārlieku skaļi vai runā pa mobilo telefonu un nedzird sirēnas. Tādējādi mūzikas skaļums ne tikai ietekmē autovadītāja reakciju, bet arī var apgrūtināt dzīvību glābšanas.
Secinājumi
Iztikt bez mūzikas pilnībā nav vajadzīgs, taču ir būtiski, izvēloties mūziku, dot priekšroku skaņdarbiem, kas pēc iespējas mazāk pasliktina reakcijas laiku, nerada vēlmi braukt agresīvi un uzlabo noskaņojumu. Katrs no mums var internetā vai radio viegli atrast šādas muzikālās kompozīcijas, neaizmirstot par apstākļiem piemērotu atskaņošanas skaļumu.