Daudziem autovadītājiem Latvijā ir gadījies braukt bez tiesībām. Dažreiz tā ir aizmāršība, citreiz apzināta izvēle, taču ir arī tādi transportlīdzekļu vadītāji, kas apzināti pārkāpj likumus. Situācijās, kad transportlīdzekļa vadītājs pārvietojas bez atbilstošas kategorijas tiesībām, dzērumā vai arī autovadītāja apliecība vispār nav iegūta, sodi ir visbargākie.
Sodu apmēru un veidu regulē trīs likumi - Ceļu satiksmes likums, Administratīvās atbildības likums un Krimināllikums. Pēdējais no minētājiem tiek piemērots tikai tajās situācijās, kad transportlīdzekļa vadītājs ir sēdies pie stūres alkohola, psihotropo vai tam līdzīgu vielu iedarbībā. Vairumā gadījumu sodi tiek piemēroti autovadītājiem, kas ieguvuši motocikla vai B kategorijas tiesības, taču pārkāpumus var izdarīt arī sēžot pie traktora, autobusa vai kravas auto stūres.
Soda apmērs ir atkarīgs no iemesla, kādēļ autovadītājs pārbaudes laikā nevar uzrādīt vadītāja apliecību – tiesības nav iegūtas, ir liegums, aizmirstas mājās u.t.t. Vairumā gadījumu soda apmēru detalizēti definē Ceļu satiksmes likuma 51. pants.
Sodi par braukšanu bez transportlīdzekļa vadītāja apliecības:
- tiesības nav iegūtas, ir atņemtas vai ir spēkā transportlīdzekļa vadīšanas liegums saskaņā ar Administratīvo atbildības likuma 18. pantu (56 – 114 naudas soda vienības, t.i. 280 EUR – 590 EUR);
- vada transportlīdzekli bez atbilstošas kategorijas tiesības, taču ir citas tiesības (8 – 56 naudas soda vienības, t.i. 40 EUR – 280 EUR);
- par tādas vadītāja apliecības izmantošanu, kas pieteikta policijā kā zagta vai nozaudēta un tās vietā ir iegūta cita (3 naudas soda vienības, t.i. 15 EUR);
- par braukšanu bez tiesībām, ja nav līdzī cits personu apliecinošs dokuments (brīdinājums vai 2 naudas soda vienības, t.i. 10 EUR).
- Par transportlīdzekļa vadīšanu, ja ir liegums to darīt, neskaitot Administratīvās atbildības likuma 18. panta gadījums tiek piemērots sods 8 naudas soda vienību apmērā, t.i. 40 EUR.
Sods par braukšanu bez tiesībām dzērumā
Atsevišķi jāizdala situācija, kad transportlīdzeklis tiek vadīts alkohola, narkotisko vai psihotropisko vieglu reibumā un vadītājam nav tiesības. Šādā situācijā tiek piemērots Krimināllikuma 262. pants, kas paredz daudz nopietnākus sodus:
- brīvības atņemšana uz laiku no 1 līdz 5 gadiem,
- īslaicīga brīvības atņemšana,
- probācijas uzraudzība,
- sabiedriskais darbs,
- naudas sods līdz 2500 EUR,
- transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšanu uz laiku līdz 5 gadiem.
Dzērājšoferiem papildus ir jārēķinās, ka par sēšanos pie stūres reibumā arī var tikt piemērots papildus sods - transportlīdzekļa konfiskācija. Šādu soda mēru pieļauj Administratīvo pārkāpumu likuma 86. pants. Līdzšinējā prakse arī liecina, ka laika gaitā sodi par braukšanu dzērumā varētu kļūt vēl stingrāki, jo joprojām ir autovadītāji, kas sēžas pie stūres reibumā, apdraud sevi un apkārtējos vai pat izraisa ceļu satiksmes negadījumus.
Ja tomēr tiesības ir gadījies zaudēt un ilgu laiku neesat braukuši, autoskola Forwards var palīdzēt atgūt pārliecību par savām spējām. Kopā ar mūsu instruktoriem varat izbraukt vienu vai vairākas reizes un atsvaidzināt zināšanas, kā noparkoties vai vienkārši braukt ar auto.