Manuālā vai automātiskā ātrumkārba - Mācies braukt autoskolā Forwards

Manuālā vai automātiskā ātrumkārba

Uzsākot mācības autoskolā vai pērkot auto, uzreiz rodas jautājums - manuālā vai automātiskā ātrumkārba - kuru izvēlēties? Katrai izvēlei ir savi plusi un mīnusi, tādēļ apskatīsim tos nedaudz tuvāk.

Jāatgādina, ka jau no 2014. gada Latvijā var kārtot transportlīdzekļa vadīšanas eksāmenu ar auto, kas aprīkots ar automātisko ātrumkārbu. Arī autoskola "Forwards" piedāvā iespēju kursantiem sagatavoties CSDD eksāmenam, kurā jābrauc tieši "ar automātu".

Kas man būs piemērotāks - auto ar manuālo vai automātisko ātrumkārbu?

Vēsturiski automašīnas ar manuālo ātrumkārbu ir ražotas daudz ilgāk, Latvijā ir daudz plašāk izplatītas un esam pie tām pieraduši. Savukārt, ierodoties ASV, transportlīdzekļus, kas aprīkoti ar manuālo ātrumkārbu varēsiet gandrīz vai uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt.

Manuālā ātrumkārba

Manuālās ātrumkārbas apkope, remonts un nomaiņa ir salīdzinoši vienkāršāka un pareizi to lietojot degvielas patēriņš ir zemāks nekā lietojot auto, kas aprīkot ar automātiskajiem pārnesumiem.

Būtiskākais trūkums šai ātrumkārbai ir lietošanas sarežģītība.

Ikviens, kas reiz mācījies braukt ar manuālo ātrumkārbu apstiprinās, ka pirmajās nodarbībās un arī vēlāk liela uzmanība tiek veltīta pareizai un savlaicīgai ātrumu pārslēgšanai. Lai nodrošinātu motora pareizu darbību katrs ātrums ir jāpārslēdz pie noteiktiem apgriezieniem. Rīkojoties priekšlaicīgi vai novēroti pastāv risks sabojāt sajūgu vai pārslogot motoru, kas var rezultēties ar pamatīgiem tēriņiem.

Automātiskā ātrumkārba 

Automātiskā ātrumkārba ievērojami atvieglo auto vadīšanu un padara to nesalīdzināmi ērtāku.

Šeit vairs nav jāspiež sajūgs. Ir tikai 2 pedāļi - gāze un bremzes.

  • Ja vēlies uzsākt braukt spied gāzi un auto sāks kustēties. Piespied stiprāk un auto brauks ātrāk.
  • Ja vēlies apstāties, atlaid gāzi un spied bremzes.

Autovadītāji, kas pirmo reizi pārsēžas no auto ar manuālo ātrumkārbu uz auto ar automātisko ātrumkārbu ir pārsteigti par to, cik viegli ir vadīt šādu transportlīdzekli. Laiks, kas nepieciešams, lai iemācītos vadīt auto "ar automātu" ir īsāks un tas būs pa spēkam arī cilvēkiem, kam ar manuālo ātrumkārbu aprīkots auto šķiet pārāk sarežģīts.

Kādi ir trūkumi?

Automātiskās pārnesumkārbas uzbūve ir daudz sarežģītāka un tās apkope un remonts izmaksās dārgāk. 

Automātiskās ātrumkārbas standarta kalpošanas laiks parasti tiek lēsts robežās no 250 līdz 350 tūkstošiem kilometru. Ja pērkat lietotu auto un neesat droši par tā noskrējienu, var gadīties, ka spidometra rādījumi ir izmainīti un esat tuvāk nepieciešamībai mainīt ātrumkārbu nekā sākotnēji šķiet.

Braukšanas apmācība ar automātisko ātrukārbu autoskolā

Galvenais iemesls, kādēļ pirkt vai mācīties autoskolā braukt ar auto, kas aprīkots ar automātisko pārnesumkārbu ir tās lietošanas ērtums. Šādu izvēli aizvien biežāk izdara sievietes, retāk arī vīrieši, kuriem treniņi ar automātisko ātrumkārbu šķiet pārāk sarežģīti.

Teorijas apmācība autoskolā B kategorijā autovadītājiem ir tāda pati kā visiem. Savukārt braukšana ar instruktoru radīs mazāk izaicinājumus, jo atkritīs vajadzība mācīties salāgot sajūgu ar ātrumu pārslēgšanu. Vienkārši piespied gāzi un brauc.

Galvenā atšķirība - kursantiem, kas mācīsies braukt tikai ar automātisko ātrumkārbu autovadītāja apliecībā būs atzīme - 78. ierobežojuma kods ((B (78)).  Ja kādreiz vēlēsieties iegūt tiesības vadīt arī auto, kas aprīkots ar manuālo ātrumārbu, būs jākārto braukšanas eksāmens CSDD, bet atkārtoti mācīties autoskolā nevajadzēs.

Kā sākt mācīties braukt ar automātisko ātrumkārbu?

Aizpildi pieteikumu tepat mājaslapā vai atnāc pie mums uz biroju. Nokārtosim formalitātes, tiksi ieskaitīts autoskolas mācību grupā un sāksi mācīties teoriju. Jau pēc dažām nodarbībām varēsi sākt braukt kopā ar instruktoru automašīnā, kas aprīkota ar automātisko pārnesumkārbu.

Instruktors ar automātisko ātrumkārbu - kur meklēt?

Forwards autoskolā darbojas vairāki braukšanas instruktori, kuriem ir auto "ar automātu". Apskaties sadaļā Braukšanas instruktori un izvēlies, kurš liekas piemērotāks. Apmācības procesā braukšanas instruktorus var brīvi nomainīt vairākas reizes.

Padomi, braucot ar automātisko ātrumkārbu

  • Izvairies no piekabes vai cita auto vilkšanas, jo tas var samazināt tava auto kalpošanas laiku. Ierobežojumi pārvadājamās kravas smagumam ir norādīti automašīnas tehniskajā grāmatiņā vai lietošanas instrukcijā.
  • Auto ar automātisko pārnesumkārbu drīkst vest tikai ar paceltiem priekšējiem riteņiem vai uz piekabes. Ārkārtas situācijā - ne ātrāk kā 20 km/h, ar ieslēgtu motoru, ne ilgāk kā 15 km (pārkāršanas risks). Plašākas instrukcijas par auto evakcuāciju atrodama katra auto lietošanas pamācībā.
  • Nepārslēdz braukšanas režīmus, kamēr auto  ir kustībā (no "D" uz "R" vai otrādi).
  • Apstājoties pie luksafora nepārslēdz uz neitrālo režīmu "N".
  • Novietojot auto stāvēšanai slīpumā pavelc rokasbremzi, izvēlies parkošanās režīmu "P" un tikai tad izslēdz auto. Uzsākot kustību, piespied bremzes, izņem no parkošanās režīma, atlaid rokasbremzi un pārslēdz uz braukšanas režīmu "D".