Cik gadu stāžam jābūt, lai varētu mācīt braukt? | Autoskola "Forwards"

Cik gadu stāžam jābūt, lai varētu mācīt braukt?

Vēlme iegūt autovadītāja apliecību ir apsveicama jebkurā vecumā. Tas nozīmē, ka cilvēks vēlas likumīgi pārvietoties pa Latvijas ceļiem. Visbiežāk mums piesakās kursanti, kuriem vajadzīgi auto kursi B kategorijā, retāk arī tiesības A kategorijas (motocikls) transportlīdzeklim. 

Brīdī, kad iegūtas baltās tiesības, izieta medicīniskā komisija un noklausīts minimālais teorijas kurss var sākt domāt par braukšanas apmācību. 

Autoskola vienmēr, atkārtoju vienmēr iesaka braukšanas pamatus mācīties pie profesionāliem instruktoriem, kuriem ir daudzu gadu stāžs. Tas ir svarīgi, jo pamati ir jāieliek kvalitatīvi. Pretējā gadījumā mums nākas labot kļūdas, kas iemācītas, braucot ar tēti vai mammu un tās ir papildus izmaksas, laiks un enerģija, ko varētu tērēt savādāk. Kad pamati ielikti, kursants var papildus trenēties braukt ar draugiem, radiem vai paziņām, pie nosacījuma, ka viņiem ir pietiekams stāžs, zināšanas un reakcijas ātrums, lai novērstu bīstamas situācijas. 

Atšķirībā no parastiem auto, autoskolas transportlīdzekļi ir aprīkoti ar papildus pedāļiem, kas ļauj vajadzības gadījumā strauji nobremzēt vai paātrināt auto kustību, lai novērstu apdraudējumu veselībai un dzīvībai. 

Cik lielam ir jābūt stāžam, lai varētu mācīt braukt ar auto? 

Ceļu satiksmes likuma 22. pants paredz, ka mācīt vadīt auto drīkst tikai tad, ja ir vismaz 3 gadu stāžs, turklāt ne visus auto. 

  • Ja vēlaties mācīt braukt citu personu (nekomerciālos nolūkos) varat to darīt tikai A1, A, B1 un B kategorijā, kā arī ar traktortehnikas transportlīdzekļiem. 
  • Sākotnējai apmācībai ir jānotiek speciālos laukumos. Ja kursants ir ieguvis pamatzināšanas un prasmes autoskolā Forwards, šis nosacījums jau uzskatāms par izpildītu. 
  • Kursantam ir obligāti jābūt līdzi braukšanas mācību atļaujai. 

Kāds ir sods, ja māca vadīt auto cilvēks, kuram nav pietiekams stāžs? 

Jau pieminētais Ceļu satiksmes likums 67. pantā definē soda mērus "brīvprātīgajiem instruktoriem", kas pieļauj dažādus pārkāpumus:

  • nav pietiekams stāžs - 6 naudas soda vienības [30 EUR]; 
  • auto nav pareizi aprīkots - 6 naudas soda vienības [30 EUR];
  • kursantam nav kategorijai atbilstošs vecums - 6 naudas soda vienības [30 EUR];
  • kursants nav pietiekami labi sagatavojis, lai brauktu pa ceļu - 2 naudas soda vienības [10 EUR];
  • kursantam nav mācību atļauja - 6 naudas soda vienības [30 EUR];
  • kursants ir aizmirsis mācību atļauju - 2 naudas soda vienības [10 EUR].

Apkopotā informācija ļauj secināt,  ka nepareiza vai drīzāk likumam neatbilstoša mācīšana var izmaksāt samērā dārgi jau pirmajā reizē. Tas gan nenozīmē, ka būtu pilnībā jāatsakās no izpalīdzēšanas. 

Autovadītāji, kuriem ir vismaz 3 gadu stāžs, spējas un motivācija citiem palīdzēt to var darīt. Jaunajiem kursantiem palīdzēt iegūt pārleicību par savām spējāmvar palīdzēt arī braukšana pa nomaļu zemes ceļu vai figūru treniņš turpat pagalmā.